Sarıkokulu / Eranthis hyemalis

Katagori :

Arı Dostu Bitkiler, Arı Merası, Zehirli Bitkiler

yayın tarihi :

Paylaş :

Bitkinin adıBotanik adıAlmanca adı
SarıkokuluEranthis hyemalisWinterlinge
Ekim zamanı
Çiçeklenme zamanışubat – nisan
Çok yıllıkçok yıllık
Polen değeri3
Nektar değeri2

Tanımlama

Çiçeklenme ayları Şubat-Nisan. Sarı kokulu çok yıllık bir bitkidir Tipik olarak 5-15 cm yüksekliğindedir. Uzun saplı yapraklar genellikle sadece çiçek açtıktan sonra gelişir. Çiçekler gündüz ve güzel havalarda açar, gece ve kötü havalarda kapanır. Bu hareketlerle taç yapraklar uzar. 1 hafta kadar süren çiçeklenme döneminde boyları iki katına çıkabilir.

Güney Avrupadır kökenlidir, genellikle bahçelerde, tarlalarda, ormanlarda ve çayırlarda bulunur.

Dikim – bakım – çoğaltma

Kışın nodüllerini dikmek için en iyi zaman Eylül ve Ekim aylarıdır.Satın aldığınız kök yumruları gece boyunca ılık suda bekletmeniz, ardından onları üç ila beş santimetre derinliğe, sekiz ila on santimetre mesafeye ekmeniz ve biraz kompostla örtmeniz gerekir. Alternatif olarak, çiçekli olarak satın alabilir ve daha sonra bunları ilkbaharın başında donmayan toprağa ekebilirsiniz. Bu yöntem genellikle en iyi sonucu verir.

Çiçek açtıktan sonra, kışlayanların yıldız şeklindeki tohum kabukları açılır, böylece bitkiler kendilerini bulundukları yerde çoğaltır. Satın alırken çeşitlerin tam botanik isimlerine dikkat edin, çünkü çeşitlerin çoğu sterildir ve çimlenmez. Fidelerin çiçek açması üç ila dört yıl sürer. Bu, tohumların ilkbaharda hasat edilmesi ve ardından boş yerlere ekilmesiyle hızlandırılabilir. Tohumları hasat etmek için en iyi zaman çiçeklenmeden hemen sonradır. Daha sonra birkaç hafta içinde yerlerinde yıldız şeklinde foliküller oluşur.

Bilmeye değer

Çiçekler arıları ve böcekleri çeker. Ancak sadece hortumu uzun arılar, nektar yapraklarından nektarı emebilirler . 

Bitki zehirli, kardiyoaktif glikozitler içerir