Kardelen / Galanthus nivalis

Katagori :

Arı Dostu Bitkiler, Arı Merası

yayın tarihi :

Paylaş :

Bitkinin adıBotanik adıAlmanca adı
KardelenGalanthus nivalisSchneeglöckchen
Ekim zamanıekim
Çiçeklenme zamanışubat – mart
Çok yıllıkevet
Polen değeri3
Nektar değeri2

Sarı Kokulu nektar değeri 2 ve polen değeri 3’tür. 
Çiçeklenme ayları Şubat ve Mart’tır. Sarı kokulu çok yıllık bir bitkidir. Tipik olarak 0,05 ila 0,1 m yüksekliğindedir. Bitki genellikle bahçelerde, tarlalarda, ormanlarda ve çayırlarda bulunur.

Dikim ve bakım
Kışın nodüllerini dikmek için en iyi zaman Eylül ve Ekim aylarıdır.Satın aldığınız kök yumruları gece boyunca ılık suda bekletmeniz, ardından onları üç ila beş santimetre derinliğe, sekiz ila on santimetre mesafeye ekmeniz ve biraz kompostla örtmeniz gerekir. Alternatif olarak, çiçekli olarak satın alabilir ve daha sonra bunları ilkbaharın başında donmayan toprağa ekebilirsiniz. Bu yöntem genellikle en iyi sonucu verir.

Çoğaltma 
Çiçek açtıktan sonra, kışlayanların yıldız şeklindeki tohum kabukları açılır, böylece bitkiler kendilerini bulundukları yerde çoğaltır. Satın alırken çeşitlerin tam botanik isimlerine dikkat edin, çünkü çeşitlerin çoğu sterildir ve çimlenmez. Fidelerin çiçek açması üç ila dört yıl sürer. Bu, tohumların ilkbaharda hasat edilmesi ve ardından boş yerlere ekilmesiyle hızlandırılabilir. Tohumları hasat etmek için en iyi zaman çiçeklenmeden hemen sonradır. Daha sonra birkaç hafta içinde yerlerinde yıldız şeklinde foliküller oluşur.